page-cover

GİV Girişimci Buluşmaları Konuğu Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu oldu.

Girişimcilik Buluşmaları 03.03.2022

Girişimci İşadamları Vakfı (GİV) gerçekleştirmiş olduğu “Girişimci Buluşmaları” programında  Teknoparklar İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu’yu ağırladı.

Girişimci İşadamları Vakfı’nın Eyüpsultan Bahariye Mevlevihanesi'ndeki vakıf merkezinde gerçekleştirilen GİV Girişimci Buluşmaları, GİV Başkanı Sayın Mehmet KOÇ’un selamlama konuşmasıyla başladı. Mehmet KOÇ, başta Teknoparklar İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu olmak üzere tüm misafirlere programa katılım ve ilgilerinden dolayı teşekkür ederek başladığı konuşmasında (‘’) Dünya gündeminin de yakından takip ettiği Rusya –Ukrania savaşında Türkiye Cumhuriyeti’nin sıkı bir duruş sergilediğini ve bu duruşumuzun dünyamız da ki büyük ölçekli birçok ülke tarafından takip edildiğini bunun en büyük sebebinin ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin büyümekte olana ekonomisin yanında, Girişimcilerimizin de çok büyük etkisinin olduğunu(‘’) ifade etti.

GİV Başkanı Sayın Mehmet Koç konuşmasına devam ederken.Girişimcilerimizin çok güçlü olduğunu bir kez daha ifade etti ve  2011 yılında ‘’Girişimcilik Ödülü’’ verdiğimiz  Sayın Selçuk Bayraktar Bey’in Savunma Sanayi’ye çok büyük katkı sağladığını ve bu durumun kendilerini gururlandırdığını ifade etti.

Girişimcilik Ekosistemi

GİV Başkanı Sayın Mehmet Koç Girişimci İşadamları Vakfı Olarak Teknoparkların sivilleşmesi gerektiğini ve teknoparkların biraz daha üniversitelerin dışına çıkarılmasının fayda sağlayabileceğini vurguladı.

GİV Başkanı Sayın Mehmet Koç konuşmasını şu cümleler ile bitirdi.

‘’Üniversite öğrencilerine iş kurmayı denemelerini korkmamalarını ve bu konuda gerek devletimizin gerekse, Girişimci İşadamları Vakfı olarak destekçileri olduğunu bir kez daha vurguladı.’’ Ve sözü Teknoparklar İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu Bey’e bıraktı.

Bilal Topçu;GİV Başkanı Sayın Mehmet Koç’a ve girişimcilerimize ve tüm katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına başladı.Bilal Topçu Teknopark’ların tarihçesinden ,Teknopark İstanbul firmalarından ,Teknopark İstanbul Üniversitelerinden ve proje aşamasın devam eden teknoparklardan kısaca bahsederek en önemli kısım olan ‘Odak alanlarını’ sıraladı. Bunların ulaştırma, enerji, ileri malzeme, savunma, yaşam bilimleri, optronik mekatronik ve sensör, anten, siber güvenlik, yapay zeka ve biyoteknoloji olduğunu ifade etti.

Teknoparkların 2030 Hedefi

 

Her geçen gün büyüyen teknoparkların kendilerini heyecanlandırdığını ve 2030 yılına kadar olan büyüme hedeflerini girişimciler ve katılımcılar ile paylaşmıştır.
Toplam 1.5 milyon m2 alanda büyümeyi, 43 bin Ar-ge mühendisi yetiştirilmesini, 500 kuluçka firması kurulmasını ve 1000'den fazla yerli ve yabancı şirket kurulmasının hedeflerinin arasında olduğunu anlattı.

Katılımcılardan gelen sorulara cevap veren Topçu, herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı. Girişimci İşadamları Vakfı Başkanı Mehmet Koç’un plaket ve Girişimci İşadamları Vakfı üyelerine rozet takdimi sonrasında hatıra fotoğraf çekimiyle program sona erdi.